پرش لینک ها

بیت کوین و مارپیچ‌های مرگ؛ تبعات خروج ماینرها از شبکه

رکود اخیر بازار ارزهای دیجیتال، قیمت بیت کوین را درخطر ریزش‌های شدیدتری قرار داده است به‌طوری‌که این ارز در حال حاضر برای بازگشت در حال دست‌وپنجه نرم کردن با سطوح مقاومتی مهم خود است. این کاهش قیمت می‌تواند شانس خروج دوباره ماینرها از شبکه را افزایش دهد. چیزی که گفته می‌شود باعث افت شدید قیمت بیت کوین در دسامبر سال ۲۰۱۸ شد. در مقاله‌ای که توسط کوین‌تلگراف منتشر شده است، امکان خروج ماینرها از شبکه بیت کوین را بررسی می‌کنیم.

قیمت بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۸ و پس از حدود سه ماه ثبات قیمتی بین قیمت‌های ۶,۰۰۰ تا ۶,۵۰۰ دلار به ۶,۰۰۰ دلار رسید و در طول تنها یک ماه تا ۳,۰۰۰ دلار هم سقوط کرد.

چرا ماینرها از شبکه خارج می‌شوند؟

این مسئله هنگامی در بازار بیت کوین اتفاق می‌افتد که استخراج بیت کوین دیگر سوددهی نداشته باشد. با کم شدن سوددهی، ماینرها معمولاً در جواب به بدتر شدن وضعیت بازار، ذخیره‌های بیت کوین خود را به فروش می‌رسانند. این اقدامِ ماینرها در فروختن کوین‌هایشان، فشار فروش در بازار را به‌شدت افزایش می‌دهد و این فشار می‌تواند باعث شود که ارزهای دیجیتال اصلی بازار نتوانند روند صعودی خود را حفظ کنند.

خیلی از مراکز و شرکت‌های بزرگ استخراج به دلیل قراردادهای بلندمدتی که با تأمین‌کنندگان برق خود دارند معمولاً در هنگام وقوع ریزش‌های قیمتی کوتاه‌مدت دست به خروج از شبکه و فروش کوین‌های خود نمی‌زنند. آن‌ها سرمایه بیشتری برای مقاومت در برابر نوسانات طولانی‌مدت در اختیار دارند.

اما خروج‌های کوتاه‌مدت توسط شرکت‌های استخراج کوچک‌تر این صنعت زیاد اتفاق میفتد. تعطیل شدن شرکت‌های استخراج بزرگ، یکی پس از دیگری، در این صنعت می‌تواند به وقوع یک مارپیچ مرگ ختم شود که هش ریت شبکه بیت کوین را به عدد صفر نزدیک خواهد کرد.

اما همان‌طور که آندریاس آنتونپولوس، محقق معروف امنیت و ارزهای دیجیتال، قبلاً گفته بود وقوع یک سقوط ناگهانی در هش ریت شبکه بیت کوین تا نزدیک صفر بسیار دور از ذهن است چرا که ماینرها به‌ طور معمول کار خود را با یک نگرش و استراتژی طولانی‌مدت آغاز می‌کنند. او در توضیح اظهارات خود می‌افزاید:

” یکی از دلایلی که به نظر من احتمال وقوع این رویداد را بسیار پایین می‌آورد این است که ماینرها معمولاً نگرش بسیار بلندمدتی به این قضیه [ماینینگ] دارند. “

به همین دلیل است که وقتی خروج ماینرها از شبکه اتفاق میفتد بازار شش ماه تا یک سال برای بازیابی به زمان احتیاج دارد. هنوز زود است که بخواهیم وقوع آن را در این روزهای پایانی سال [میلادی] پیش‌بینی کنیم؛ اما چنانچه این احساسات منفی پیرامون بازار تا سه ماه اول سال ۲۰۲۰ هم ادامه پیدا کند، می‌توانیم انتظار وقوع یک خروج دیگر مثل دسامبر سال ۲۰۱۸ را داشته باشیم.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه