TxID یا همان شناسه تراکنش چیست ؟

 هر تراکنش در رمزارزها (ارسال رمزارز به دیگری با دریافت رمزارز از دیگران) دارای یک شناسه تراکنش منحصربه فرد است که با استفاده از این شناسه می توان آن تراکنش را پیگیری کرده و وضعیت آن را بررسی کرد. به این شناسه TxID گفته می شود که بعضا با عنوان هایی مشابه مانند Transaction ID یا Transaction Code یا Hash یا #Transaction و یا TxHash نیز نشان داده می شود. 

 

آموزش یافتن TxID تراکنش ها

در ادامه یافتن TxID روی چند والت بررسی شده است که تمامی والت های دیگر نیز کاملا مشابه است.

 

 

یافتن TxID
پس از اینکه یک رمزارز مانند بیت کوین یا تتر ارسال و یا دریافت کردید در والت (کیف پول) شما تراکنش مربوط به آن نمایش داده می شود وارد آن تراکنش شوید (روی تراکنش بزنید) و به دنبال بخش TxID یا Transaction ID یا Transaction code و یا Hash بگردید که یک رشته طولانی معمولا بیش از 30 کاراکتر شامل اعداد و حروف انگلیسی است
بعنوان مثال یک TxID برای انتقال بیت کوین بصورت زیر است :
b870e0c4b631b166ff1d6786542d5843eb4641f102d0c2a4c4a5ac85055f7ec0
تنها کافیست روی این TxID کلیک کنید (بزنید) تا به حافظه کپی شود حالا هر جا لازم دارید آن را Paste و استفاده کنید بعضا در کنار کد TxID یک آیکون مربع وجود دارد که با کلیک روی آن کد TxID کپی می شود.
یافتن TxID تراکنش در تمامی نرم افزارهای و والت ها مشابه و یکسان است در ادامه چند والت مهم را بررسی می کنیم.
 
نرم افزار کوینومی والت (Coinomi)

پس از اینکه با استفاده از گزینه Send یک رمزارز را در کوینومی برای دیگری ( مثلا رکسوبیت ) ارسال کردید به تب Balance برگردید که تراکنش مربوط به ارسال نمایش داده می شود (مشابه تصویر) حالا روی تراکنش بزنید (کلیک کنید) تا صفحه تراکنش باز شده و اطلاعات آن نمایش داده شود.
اطلاعات مختلف مربوط به تراکنش نمایش داده می شود که TxID تراکنش هم در قسمت پایین در بخش Transaction ID (مطابق تصویر دوم) قرار دارد
کافیست روی آن یکبار بزنید (کلیک کنید) که کد TxID کپی می شود حالا هر جا لازم است (مثلا در رکسوبیت) آن را استفاده کنید
برای تراکنش های دریافت رمزارز هم به همین صورت است.

 

 

نرم افزار تراست والت (Trust Wallet)

مشابه کوینومی ، پس از ارسال رمزارز (مثلا به رکسوبیت) به صفحه اول برگردید که مشابه تصویر ، لیست تراکنش ها نمایش داده می شود بر روی اولین مورد (که آخرین تراکنش شما است) کلیک کنید تا اطلاعات تراکنش نمایش داده شود.
بر روی هر کدام که بزنید اطلاعات آن تراکنش نمایش داده می شود (تصویر دوم) که کد TxID در بخش #Transaction قرار دارد. کافیست روی کد TxID یکبار بزنید (لمس کنید) که کد TxID کپی می شود.

 

 

 

سایر والت های نرم افزاری
تعداد زیادی نرم افزار و والت وجود دارد اما روش کار در همه مشابه است. در هر نرم افزاری که برای نگهداری رمزارز خود استفاده می کنید پس از ارسال رمز ارز باید به لیست تراکنش ها (که معمولا در همان صفحه اول والت قرار دارد) بروید و وارد آخرین تراکنش شوید و کد TxID را کپی کنید
کد TxID تراکنش ها معمولا با عنوان TxID یا Transaction ID یا Transaction Code یا #Transaction یا بعضا TxHash نمایش داده می شود.